Lammastest

Meie lambapidamine sai vaikselt alguse juba 1982. aastal, kui ostsime maja koos maalapiga, kuhu üsna pea soetasime 3 lammast, et maja ümbrus suurest rohust puhtana hoida.

Aastal 1990 oli meil kaheksa utte (emas-lammast). Saime enda kasutusse veidi suurema lauda ja asusime karja suurendama. Aastaks 1995 oli saanud sellest 8-st 38 ja aastal 2002 oli meil juba 70-pealine kari. Sama aasta lõpus otsustasime oma karjale lisaks muretseda endale veel ühe karja 40 ute näol. Alates sellest aastast on meil kogemus, kuidas kahe karjaga hakkama saada. Aastal 2003 oli meil lambaid kokku ligikaudu 170. Aastast 2012 on meil villakandjaid 350.

DSC_0280

Kõikide lammaste kohta peetakse eraldi ajalugu. Vastsündinute lugu algab sellega, et meid huvitab nende kaal, ema nr. ja sugu. Kirja pannakse ka erinevad esilekerkivad probleemid. Tallede päevase juurdekasvu teadasaamiseks kaalume neid ka ligi sajapäevastena.

Söödaks oleme kasutanud põhitoiduna heina. Esialgu tegime talveks heina rõukudesse, hiljem karja suurenedes pidasime vajalikuks aga osta heinapress ning siis varusime heina talveks pakkidesse (heinapakid). Alates aastast 2002 oleme andnud lisasöödana ka silo. Erinevatel aastatel oleme andnud lisasöödana peeti, kartulit, jahu, vilja ja loomulikult ka mineraale ja lakukivi. Praegu kasutame söödana silo, heina, mineraale, lakukivi ja vilja, aeg-ajalt ka majapidamisest ülejäänud juurvilju.

Kokku on meie talus selle paarikümne aasta jooksul sündinud ligikaudu 6500 talle. Kõige suurema sünnikaaluga tall on kaalunud 7,5 kg (texeli järglane). Enamasti sünnivad meie lammastel kaksikud  ja üksikud talled, aga ka mõned kolmikud ja harva nelikuid ja viisikuid.

1996. aastal tunnustas Eesti Lambakasvatajate Selts meie lambakarja esimest korda kui tõukarja. Mõni aasta hiljem (1998) võisime juba uhkustada aretuskarja tunnistusega. Aretusel oleme kasutanud Eesti Valgepealist tõugu, Texelit ja Dalat. Eesti Valgepealist seetõttu, et nende geenid on kujunenud Eesti kliimas. Dalat selleks, et suurendada mitmiktallede sündi ning Texelit selleks, et parandada lihakeha väärtust.